Na czym polega dozór elektroniczny?
Wyrok sądu, skazujący na karę pozbawienia wolności, niekoniecznie musi wysyłać skazanego do więzienia. Ustawa z dnia 7 września 2007 roku o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego przewiduje możliwość odbywania wyroku poza murami zakładu karnego. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy jednak spełnić kilka warunków.
Kto może odbywać karę pozbawienia wolności poprzez dozór elektroniczny?
Skazany, który odbywa karę przez dozór elektroniczny, musi przebywać w mieszkaniu, które sąd określił jako miejsce wykonywania kary. Co prawda, taka osoba może udawać się w inne miejsca, jednak musi to być skonsultowane z odpowiednimi organami i tylko w wyjątkowych sytuacjach. Co więcej, osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu, która odbywa ten rodzaj kary, może dalej pracować.
Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy może odbywać wyrok w ten sposób. Jeśli spełni się określone warunki, można wypełnić wniosek o dozór elektroniczny. Przede wszystkim, wyrok skazujący nie może trwać więcej niż rok. Należy wspomnieć o tym, że jeżeli sąd skazał osobę na karę, która wynosi więcej niż 12 miesięcy, a do jej końca zostało więcej niż 365 dni, nie może odbyć reszty wyroku w systemie dozoru elektronicznego. Takiego rozwiązania nie bierze się pod uwagę w przypadku wielokrotnych recydywistów.
Kara pozbawienia wolności w systemie elektronicznym polega na zamontowaniu specjalnego urządzenia na nodze lub ręce skazanego, które wyglądem przypomina zegarek. W miejscu odbywania wyroku montuje się odbiornik, który odbiera sygnał z nadajnika. Ponadto, osoba odbywająca wyrok jest pod stałym nadzorem kuratora. Aby móc odbywać taką formę wyroku wymagana jest zgoda osób mieszkających ze skazanym, a także w domu musi być zapewniony dostęp do prądu oraz przyzwoity sygnał telefonii komórkowej.